Österlen ligger i sydöstra Skåne och är ett av Sveriges mest omtyckta områden att resa till. Det sträcker sig från strax utanför Ystad i söder till Brösarp i norr och innehåller bland annat små fiskelägen, sandstränder, naturreservat och historiska sevärdheter. Här finns allt från medeltida borgar och mystiska stenformationer till nationalparker och böljande landskap.

Många besökare kommer hit för stränderna och det kuperade landskapet, men Österlen har även sådant som trädgårdar, vattenfall och skogar. Avstånden är korta och flera av platserna ligger nära varandra längs kusten eller i inlandet.

Här har vi samlat 10 platser att se på Österlen – våra bästa tips på sevärdheter och utflyktsmål. Vi har placerat dem i ordning från söder till norr.

korsvirkeshus på Österlen

Korsvirkeshus på Österlen

1. ALE STENAR

Mystiska Ale stenar är en historiskt spännande plats i naturskön miljö på Österlen. Här kan man färdas tillbaka 1400 år i tiden och fantisera hur man använde denna stensättning. Hur forslade man hit stenarna och hur reste man dem? Kanske är det en av Sveriges mest magiska fornlämningar, mycket väl värd att besöka.

Ale stenar ligger uppe på en platå vid havet alldeles vid fiskeläget Kåseberga, strax öster om Ystad. Härifrån har man en panoaramisk utsikt över havet och kusten. Platsen är välbesökt, särskilt under sommaren. För den som vill undvika de största folkmängderna kan det vara en fördel att komma hit tidigt på morgonen eller senare på kvällen.

Läs om vårt besök på mystiska Ale stenar här.

Ale stenar

Ale stenar

Ale stenar

Ale stenar och vy mot havet

Fånga Sverige

Annons för vår egen bok:

ÄR DU REDO FÖR ÅRETS RESOR?

VÅR EGEN UNIKA RESEBOK OM SVERIGE

Fånga Sverige
- Upptäck och bocka av i vårt fantastiska land!

Fånga Sverige listar pärlorna i vårt fantastiska land. Här finns de högsta vattenfallen, vackraste tågsträckorna, mysigaste småstäderna och det bästa från varje landskap.

Läs mer om boken här >>

2. SANDHAMMAREN

Sandhammaren är mest känt för sin långa sköna strand med sanddyner och mycket ljus, finkornig sand. Stranden räknas som en av Skånes mest populära badplatser och har flera gånger utsetts till Sveriges bästa strand. Även om man inte tänkt bada så kan man gå runt barfota i sanden hur länge som helst.

Området är också ett naturreservat. Förutom sanddynerna finns här skog, främst tallskog men även en del lövskog. På en plats växer låga och knotiga ekar som breder ut sig längs marken. I reservatet finns även Sandhammarens fyr med ett mindre museum och även ett populärt nakenbad.

Läs om vårt besök på Sandhammaren här.

Sandhammaren

Sandhammaren. Foto: PhotosbyPatrick

Sandhammaren

Sandhammaren spång i sanddynorna

3. GLIMMINGEHUS

Glimmingehus ligger på södra Österlen och är Nordens bäst bevarade medeltida borg. Den byggdes i slutet av 1400-talet av den danske riddaren Jens Holgersen Ulfstand. Borgen var byggd för att vara svår att inta och hade avancerade försvarslösningar för sin tid. Samtidigt levde ägarna bekvämt med exklusiva föremål från olika delar av Europa.

I dag ägs Glimmingehus av staten och är ett populärt besöksmål. Här arrangeras guidade visningar, medeltidsdagar och familjeaktiviteter. Besökare kan bland annat se skotthål, hemliga fällor och kraftiga stenvalv.

Läs om vårt besök på Glimmingehus och andra slott i Skåne här.

Glimmingehus

Glimmingehus

4. SIMRISHAMN

Simrishamn räknas ofta som huvudorten på Österlens kust. Härifrån har man nära till de flesta av områdets sevärdheter. I centrum finns mysiga kullerstensgator, korsvirkeshus i olika färger samt restauranger, caféer och små butiker.

Några platser att besöka är Apotekarns medelhavsträdgård, Österlens museum och motormuseet Autoseum. I staden finns också en hamn, en rosenträdgård och ett rosentorg. Från hamnen kan man gå den fina strandpromenaden. Söder om Simrishamn ligger det gamla fiskeläget Brantevik.

Simrishamn

Kullerstensgränd i Simrishamn

Simrishamn

Strandvägen i Simrishamn

5. MANDELMANNS TRÄDGÅRDAR

Mandelmanns trädgårdar, eller Djupadal som gården egentligen heter, ligger i Rörum mellan Simrishamn och Kivik. Platsen blev känd genom tv-programmet om Gustav och Marie Mandelmann.

Den som bokar biljett i förväg kan besöka gården och promenera runt bland ankdammar, växthus, odlingar och djur i ett vackert kuperat landskap. En välkänd vy är det ensamma trädet på en kulle i landskapet. På gården finns också möjlighet att äta lunch eller fika med råvaror från gården.

Läs om vårt besök på Mandelmanns trädgårdar här.

Mandelmanns damm

Damm i Mandelmanns trädgårdar

Mandelmanns Gård

Mandelmanns trädgårdar i Djupadal 

6. STENSHUVUD NATIONALPARK

Stenshuvud nationalpark är en magisk plats nära Kivik på Österlen. Nationalparken domineras av berget Stenshuvud med tre toppar som reser sig direkt vid havet. En gång i tiden var det en fornborg här. Från toppen har man en fantastisk utsikt över Hanöbukten och vid klart väder går det ibland att se ända till den danska ön Bornholm.

Vid parkeringen finns ett naturum med information om nationalparken. Därifrån går stigar genom vacker lövskog upp mot de tre topparna. I parken finns även ängsmarker och en sandstrand vid kusten.

Läs om vårt besök i Stenshuvud nationalpark här.

Stenshuvud nationalpark

Utsikt från en av Stenshuvuds toppar

Stenshuvud nationalpark från Knäbäckshusen

Stenshuvud sedd från Knäbäckshusen

7. HAVÄNG & VITEMÖLLE STRANDBACKAR

Haväng och Vitemölle strandbackar är ett naturreservat mellan Kivik och Brösarp. Här finns sandstränder, strandängar, sandhedar och kullar som sluttar ner mot havet. Landskapstypen kallas sandstäpp och är ovanlig i Sverige.

Genom området går flera strövstigar genom betesmarker och kullar med utsikt över havet. Under våren och sommaren blommar många växter på de torra backarna. Vid parkeringen i Haväng finns ett vandrarhem och en stig ner mot stranden. Här mynnar Verkeån vackert ut i havet. I närheten ligger också Havängsdösen, en flera tusen år gammal stengrav från stenåldern.

Havängs fiskestugor

Fiskestugor vid Haväng

8. BRÖSARPS BACKAR

Brösarps backar ligger i nordöstra delen av Österlen och är ett av Skånes mest kända landskap. Området består av öppna, böljande kullar där får betar. Här har filmer som Änglamark och Bröderna Lejonhjärta spelats in. Genom området rinner Verkeån på sin väg mot havet.

Det finns både Brösarps södra backar och Brösarps norra backar, och de ligger på varsin sida om samhället Brösarp. Det är i de södra backarna de klassiska fotografierna från området tas. De norra backarna är större och fler, och påminner lite om fjällen. Extra fint är att se Brösarps backar när det blommar på försommaren.

Brösarps backar södra

Brösarps södra backar. Foto: Mathilda Tennysdotter

Brösarps norra backar

Brösarps norra backar

9. HALLAMÖLLA & ALUNBRUKETS KAFFESTUGA

Hallamölla ligger i nordvästra delen av Österlen och är mest känt för sina vattenfall. Här rinner Verkeån genom ett kuperat skogslandskap med vandringsleder och flera mindre fall längs vattendraget. Området ingår i naturreservatet Verkeån Agusa–Hallamölla och är ett populärt utflyktsmål för natur- och kulturupplevelser. Läs mer om vårt besök i Hallamölla här.

I närheten ligger Alunbrukets kaffestuga. Det mysiga caféet finns i en korsvirkeslänga från 1700-talet vid Andrarums alunbruk och har serverat kaffe och hembakat sedan 1930. Platsen räknas som Skånes äldsta kaffestuga. Läs mer om vårt besök på Alunbrukets kaffestuga här.

Hallamölla vattenfall

Hallamölla vattenfall – ett av Skånes högsta

Alunbrukets café

Alunbrukets kaffestuga – Skånes äldsta

10. CHRISTINEHOF SLOTT & EKOPARK

Christinehof slott ligger i byn Andrarum nära Hallamölla och Brösarp. Det gyllene barockslottet byggdes på 1700-talet av Christina Piper, en av Sveriges mest inflytelserika kvinnor under sin tid. I dag är slottet ett besöksmål där man kan gå på guidade visningar, konserter och temautställningar. Här finns också ett café.

Runt slottet ligger Christinehofs ekopark med vandringsleder genom ädellövskogar, våtmarker och hagmarker. Miljön skiljer sig från det traditionella skånska jordbrukslandskapet och visar istället ett mer hållbart sätt än urdikade marker.

Läs om Christinehofs slott och andra slott i Skåne här.

Christinehofs slott i Skåne

Christinehofs slott & ekopark

BOCKA AV ÖSTERLEN

Österlen har flera intressanta platser som du kan bocka av i vår unika resebok ”Fånga Sverige” – Läs mer här.

Kombinera med

Hitta hit

  • Tåg till Simrishamn, där flera bussar går ifrån
  • Bil ex. E65 till Ystad, följ sen ordning på våra tips enligt ovan

Ale stenar

Sandhammaren

Glimmingehus

Simrishamn

Simrishamn

Mandelmanns trädgårdar

Stenshuvud nationalpark

Haväng & Vitemölle strandbackar

Haväng & Vitemölle strandbackar

Brösarps södra backar

Brösarps södra backar

Brösarps norra backar

Brösarps norra backar

Hallamölla vattenfall & kvarn

Alunbrukets kaffestuga

Christinehofs slott & ekopark